2. kolo, ABA.
Cedevita osvojila četvrti uzastopni naslov prvaka Hrvatske
01 06 2017 10:22:00
4204 views

U ispunjenom Košarkaškom centru Dražen Petrović Cedevita je u petoj utakmici finalne serije doigravanja A-1 lige pobijedila Cibonu sa 78:75 i tako osvojila četvrti uzastopni naslov prvaka Hrvatske.

Momčad Veljka Mršića tako je naposljetku u finalnoj seriji slavila sa 3-2. Ozljede su ostavile traga na braniteljima naslova, finale je bilo vrlo uzbudljivo, no Cedevita je potvrdila da je najbolja hrvatska momčad, a za MVP-a finala proglašen je Ryan Boatright.

On je u petoj utakmici upisao 22 poena, četiri skoka, tri asistencije i pet ukradenih lopti. Miro Bilan ubilježio je u majstorici 12 poena i četiri skoka, a Filip Krušlin 10 poena i šest skokova.

Nakon što je prvo poluvrijeme završeno sa 30:30, Cedevita je treću četvrtinu otvorila serijom 14-2, u kojoj je Boatright prvo zabio 11 poena, a onda i asistirao Marku Tomasu za tricu i vodstvo gostiju 44:32. U tom trenutku na 5:35 min. do isteka treće dionice trener Cibone Damir Mulaomerović je pozvao timeout. Scott Reynolds zabio je nakon toga tricu za domaćine, no Bilan je potom ubacio pet, a Džanan Musa dva poena u 7-0 seriji Cedevite, kojom su branitelji naslova otišli na 51:35.

Cedevita je, dakle, drugo poluvrijeme otvorila serijom 21-5. Cibona se brzo vratila na jednoznamenkasti minus i domaćini su tricom Nebojše Joksimovića na 70 sekundi do isteka treće četvrtine došli na zaostatak 44:53, no Marko Tomas je odmah istom mjerom odgovorio na drugoj strani, a na kraju treće dionice Boatright je ukrao loptu Luki Žoriću i u kontri položio za 58:46 prednost Cedevite uoči posljednjih 10 minuta.

U zadnjoj četvrtini Cedevita je kontrolirala rezultat, ali se u završnici situacija ipak zakomplicirala. Cibona se tricom Paola Marinellija na 45.8 sekundi do kraja približila na zaostatak 66:72, a na 34.8 sekundi do završetka s dva slobodna bacanja Žorića došli su domaćini i na zaostatak 71:74.

Joksimović je potom uspio oteti jednu loptu, no promašio je, a na 24.8 sekundi do završetka suđen je faul na Bilanu.

On je pogodio oba slobodna bacanja za 76:71, a poslije promašene trice Marinellija Boatright je domaćinima dao novu nadu kad je na 14.5 sekundi promašio oba slobodnjaka.

Petar Marić nakon toga je u ulazu na osam sekundi zabio za 73:76 zaostatak Cibone. Na 6.5 sekundi opet su domaćini napravili faul na Boatrightu, no on je ovog puta imao mirnu ruku i vremena za preokret više nije bilo.

U dresu Cibone Luka Žorić upisao je 17 poena, šest skokova i tri asistencije, a po 13 poena zabili su Reynolds (5 skokova i 5 asistencija) i Šakić.

TONOVI download: Veljko Mršić, Miro Bilan, Ryan Boatright

Veljko Mršić (trener Cedevite): "Ulaz u utakmicu nije bio dobar. Ušli smo prenervozno i sve ono što smo izdogovarali nismo ispunili. No, u drugom poluvremenu smo bili pametni i napravili 17 razlike. Malo smo se poslije opustili i primili prelagane poene. Prerano smo zatvorili utakmicu par minuta do kraja, ali dobro je. Pobijedili smo u odličnoj atmosferi. Bio je praznik košarke i zaslužena titula Cedevite."

Miro Bilan (kapetan Cedevite): "Mislim da smo, bez obzira na završnicu koju smo zakomplicirali, zasluženo pobijedili. Pokazali smo da smo kvalitetnija ekipa, pokazali smo tko je fizički bolje spreman i zasluženo smo slavili. Malo su nas u finalnoj seriji iznenadili. Nismo u zadnjih nekoliko godina navikli na jak otpor. No, pokazali smo karakter i srce da se vratimo. Mislim da je velika stvar što klub ima dugogodišnju dominaciju i nadam se da će se nastaviti."

Ryan Boatright (MVP finala): "Svi zajedno smo odigrali odličnu utakmicu. U drugom poluvremenu sam pokušao biti agresivan. Oni imaju sjajnu publiku i hrane se energijom, tako da smo drugo poluvrijeme morali odigrati jako. Danas sam se u drugom dijelu utakmice osjećao jako dobro."